calendar
Rezerwacja online
Data przyjazdu
Data wyjazdu
chevron in button

Romantycznie

Niezwykle urokliwa Dolina Pałaców i Ogrodów

 

stanowiąca dumę Dolnego Śląska. Warto pochylić się nad jej historią, bo - po pierwsze - jest  bogata, a po drugie -  bardzo ciekawa. To trzydzieści  żywych pomników historii: zamków, pałaców, dworów, rezydencji i ogrodów z różnych okresów, wzniesionych przez najwybitniejszych architektów tamtych czasów. Dolina Pałaców i ogrodów jest największym nagromadzeniem pałaców w Europie. Cenne zabytki i zapierające dech krajobraz z majestatyczną Śnieżką górującą nad Kotliną Jeleniogórską. Dolina Przeżywała okres świetności w XIX wieku, kiedy to pruska rodzina królewska i arystokracja z całej Europy ze względów krajobrazowych właśnie upodobała ją sobie na miejsce swych letnich rezydencji. Dzięki temu powstały zamki i pałace z rozległymi parkami romantycznymi projektowanymi przez najlepszych architektów ogrodów w Europie. W trakcie krótkiego pobytu w Dolinie Pałaców można zwiedzić wiele z tych świetności wybierając się na wycieczkę z przewodnikiem lub indywidualnie. My wybraliśmy te najciekawsze i udamy się z Wami w podróż w czasie, cofając się o co najmniej 150 lat, by przez chwilę poczuć klimat minionych epok. Zachęcamy również do zwiedzenie Parku Miniatur w Kowarach, gdzie możemy obejrzeć miniatury zamków odtworzone z okresu ich świetności.

 

 
 

Pałac w Bukowcu

01
Pierwsze wzmianki w dokumentach o zamku pojawiają się od ok. 1300 roku

W latach 1780 pałac zostaje przebudowany przez ówczesnych właścicieli z rodziny von Reden i powstaje wokół budowli jeden z pierwszych parków krajobrazowych z kilkoma stawami. Pałac otaczały również zachowane do dziś zabudowania folwarczne, herbaciarnię ze spektakularnym widokiem na Śnieżkę, z której możemy podziwiać, Wieżę widokową, Opactwo. Na zwiedzających czekają ścieżki spacerowe, wzdłuż których zostały ustawione tablice edukacyjne poświęcone przyrodzie i historii parku. Na stawie można popływać łódkami. W artystycznej stodole można nie tylko napiś się kawy , ale i zwiedzić wystawy i obejrzeć prezentacje multimedialne poświęcone historii i dawnych właścicieli Bukowca oraz Doliny Pałaców i ogrodów.

Zamek w Karpnikach

02
wraz z otaczającym go parkiem wzbudza ogromny podziw.

Jego powstanie wiąże się funkcją księcia Bolesława IV lub Henryka Brodatego. Przez stulecia niszczony przebudowywany. W 1822 roku książę Wilhelm Pruski, młodszy brat Króla Fryderyka Wilhelma III, urządził tu swoją letnią rezydencję. Ostatecznie prace budowlane zakończono w latach 40 XIX wieku i zamek otrzymał neogotycki wystrój i romantyczno- obronny charakter. Powstałe wtedy założenia parkowe przypisuje się ogrodnikowi z Bukowca, który na polecenia hrabiny Reden i księżnej Marianny zamienił założenie w przepiękny park krajobrazowy. Bywali tu między innymi cesarz Wilhelm i car rosyjski Mikołaj I. Zamek jest otoczony fosą a wokół niego znajduje się folwark z rozległym parkiem krajobrazowym – idealnym miejscem na romantyczne spacery.

Barokowy Pałac w Łomnicy

03
pochodzi z XVII wieku

ale pierwsze informacje dotyczące majątku w łomnicy pochodzą z lat 1475, wówczas posiadłość znajdował się w rekach rodziny Zedlitzów. Obecnie Duży Pałac z Domem wdowy i folwarkiem należy do Elisabeth von Kuster. Posiadłość w pałacu pełni funkcje hotelu z małą restauracją. Zarówno Pałac, dom wdowy jaki folwark są udostępnione do zwiedzania cały rok. Znajduje się tu do zwiedzania stała wystawa „ Dolina zamków i ogrodów”-Kotlina Jeleniogórska –wspólne dziedzictwo oraz wystawy czasowe. Zabudowania zespołu pałacowo – folwarcznego również otacza piękny park krajobrazowy z początków XIX wieku. To idealne miejsce na romantyczny spacer, gdzie kultura i natura tworzy nie powtarzalny obraz.

Pałac Wojanów

04
Pochodzenie majątku datuje się na koniec XIII wieku.

Przez stulecia niszczony i odbudowywany aż w roku 1834 Karl Ike przebudował dwór i nadał mu neogotycki wygląd, który możemy podziwiać obecnie. W czasach władania tu księżniczki Luizy, córki króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma III, powstał park krajobrazowy. Dobra w Wojanowie należały do pruskiego domu w latach 1839-1908.Po wojnie pałac i folwark był własnością PGR – a dziś wygląda jak z bajki. Jest własnością prywatną i znajduje się w nim kompleks hotelowo- konferencyjny. Pałac otoczony jest przepięknym parkiem przez który przepływa spokojnym nurtem rzeka. Jest to ulubione miejsce spacerowe zarówno dla mieszkańców jak i osób przyjeżdżających na romantyczne weekendy. Często organizowane są tu wystawy czasowe i imprezy kulturalne.

design by : LEMONPIXEL.pl