Nocleg z wyżywieniem w Karpaczu - Leśny Dwór

31.05.2022 - 28.02.2023

LEŚNY DWÓR W KARPACZU – JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?


Pierwsze wzmianki o Karpaczu pochodzą z XV w. Początkowo była to osada składająca się z kilku gospodarstw. W XVII w. po wybudowaniu i poświęceniu na Śnieżce kaplicy św. Wawrzyńca Karpacz znalazł się na szlaku tzw. turystyki pielgrzymkowej. Dodatkowo pod koniec I połowy XIX w. z Norwegii do Karpacza przeniesiony został drewniany Kościółek Wang. Jako wyjątkowa atrakcja zaczął on przyciągać turystów, których liczba zwiększała się z roku na rok. Karpacz okazał się doskonałym miejscem wypadowym do wycieczek w góry oraz po najbliższej okolicy. Przyczyniło się to mocno do rozwoju tej górskiej osady. Bardzo szybko zaczęły powstawać kolejne pensjonaty, hotele i gospody zapewniające Gościom Karpacza, noclegi z wyżywieniem.


LEŚNY DWÓR W KARPACZU - NOCLEGI Z WYŻYWIENIEM


Jednym z najstarszych tego typu obiektów jest Leśny Dwór, którego początki sięgają 1860 roku. Początkowo funkcjonował pod niemieckim szyldem „Die Waldhaus Waimar”. Oferował on Gościom odwiedzającym Karpacz, noclegi z wyżywieniem. Czekały na nich wygodne pokoje oraz posiłki serwowane w przepięknej i eleganckiej sali jadalnej, z których mogli skorzystać po letnich spacerach górskimi szlakami lub zimowych zabawach na sankach i nartach.
 

Turystyczny potencjał Karkonoszy rozwinął się jeszcze mocniej tuż po zakończeniu wojny. Dawne prywatne pensjonaty zaczęły być zagospodarowywane przez branżowe związki zawodowe, tworzące domy wczasowe dla pracowników. Oferujący noclegi z wyżywieniem Karpacz, posiadający ok. 4,5 tysiąca miejsc noclegowych stał się wówczas jednym z największych ośrodków wypoczynkowych w Polsce.
 

Również Leśny Dwór zmieniony został na obiekt „Funduszu Wczasów Pracowniczych”. Przyjeżdżali do niego mieszkańcy całej pracującej Polski wraz z rodzinami. Goście Leśnego Dworu w Karpaczu czas spędzali na odkrywaniu uroków miasta oraz otaczających go Karkonoszy. Coraz popularniejsze również stawały się różnego rodzaju sporty górskie zarówno letnie jak i zimowe. Wybudowana została skocznia narciarska „ORLINEK”, będąca areną zmagań zawodników międzynarodowych oraz tor saneczkowy, na którym trenowała kadra olimpijska, przyczyniła się do zwiększenia, już i tak dużej ilości turystów poszukujących w Karpaczu, noclegów z wyżywieniem. Zwieńczeniem dla turystycznej stolicy Sudetów była budowa wyciągu krzesełkowego Miejskiej Kolei Linowej oraz stoków narciarskich „Liczyrzepa” i „Złotówka”. Atrybutem i znakiem rozpoznawczym Karpacza pozostała jednak Śnieżka z futurystycznym obserwatorium meteorologicznym i restauracją która, w przeciwieństwie do popularnej oferty Karpacza (noclegi z wyżywieniem), ku niezadowoleniu turystów, nie oferowała bazy noclegowej.
 

W połowie lat 60. ubiegłego wieku wypoczynek w całej Polsce wyglądał w podobny sposób. Standardem były dwutygodniowe wczasy w jednym z domów Funduszu Wczasów Pracowniczych. Wszystkie dni pobytu były dokładnie zorganizowane. Wczasowicze mieli zapewnione tak jak np. w Karpaczu, noclegi z wyżywieniem, bilety na podróż oraz rozrywki w formie bankietów i dancingów. Za atrakcje rozrywkowo – kulturalne w trakcie pobytu, odpowiadały, specjalnie zatrudnione przez ośrodki wypoczynkowe, osoby. Organizowane przez nich wycieczki obejmowały obowiązkowe punkty takie jak: wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, zdobycie szczytu Śnieżki, schronisko Samotnia oraz Strzecha Akademicka. Turyści odwiedzali również Świątynię Wang oraz Młyn Miłości. Wrzucenie monety do oczka wodnego znajdującego się przy Młynie Miłości miało gwarantować szczęście. Z takiego sposobu zaklinania losu korzystało wiele osób.
 

Leśny Dwór natomiast tak jak od początku swojego istnienia, nadal gwarantował przyjeżdżającym do miasta Karpacz, noclegi z wyżywieniem, tak aby mogli oni w pełni korzystać z wypoczynku w tym urokliwym miejscu. Lokalizacja w bezpośredniej bliskości pętli komunikacyjnej Biały Jar wpłynęła na niezwykłą popularność Leśnego Dworu w Karpaczu jako bazy wypadowej do największych atrakcji stolicy Karkonoszy.
 

RODZINNA ATMOSFERA W KARPACZU


Po niemal 150 latach od swojego powstania Leśny Dwór w Karpaczu przeszedł w prywatne ręce, stając się prowadzoną rodzinnie firmą. I taka też zasada hołduje wszystkim staraniom właścicieli. Dbają oni, aby Goście przybywający do obiektu jak najbardziej odczuli tę rodzinną atmosferę.
 

Oferujący noclegi z wyżywieniem Karpacz znów jest jednym z coraz chętniej wybieranych miejsc na wyjazdy w góry. Obecnie pobyty te wyglądają zdecydowanie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Nie są to już tylko dwutygodniowe wyjazdy na wakacje. Coraz liczniejsi turyści wykorzystują każdą okazję do odwiedzenia Karpacza. Przyjeżdżają na kilkanaście dni w czasie wakacji i ferii zimowych, kilkudniowe pobyty na święta i długie weekendy oraz krótkie wypady weekendowe. To przepięknie położone miasteczko ma do zaoferowania wiele atrakcji, więc niezależnie od długości pobytu nikt nie będzie się tu nudził. Sprzyja temu również doskonała lokalizacja Leśnego Dworu. Usytuowany on jest w samym środku Karpacza, tak więc Goście mają blisko zarówno na górskie szlaki, jak i do ścisłego centrum, czyli deptaka.
 

NIE TYLKO NOCLEGI Z WYŻYWIENIEM - LEŚNY DWÓR W KARPACZU

 

W Leśnym Dworze w Karpaczu na Gości czekają 33 pokoje różnego typu np. Standard, Komfort, Rodzinne pokoje Studio. Wszystkie wyposażone są w wygodne łóżka, łazienki z prysznicami, telewizory, dostęp do wi-fi, jednorazowe kosmetyki. W pokojach typu Komfort dodatkowo znajdują się suszarki do włosów, a w Rodzinnych lodówki. Oprócz podstawowej oferty typowej w Karpaczu (noclegi z wyżywieniem), Leśny Dwór oferuje również swoim Gościom specjalnie przygotowaną Salę Kinową, w której w razie niepogody czas mogą spędzać całe rodziny, bawialnię i zewnętrzny plac zabaw dla tych najmłodszych, ale również bardzo ważnych Gości oraz słoneczny taras, na którym wybornie smakuje zarówno poranna kawa jak i wieczorny kieliszek wina. Dodatkowo w obiekcie czeka również sauna na podczerwień oraz Strefa Relaksu.
 

Leśny Dwór w Karpaczu jest doskonałym miejscem również dla Gości biznesowych. Znajdują się w nim dwie sale konferencyjne wyposażone w klimatyzację, projektor, ekran, nagłośnienie audio. Sala Ceglana, która może pomieścić do 60 osób, jest idealna do przeprowadzenia szkoleń dla całego zespołu. Natomiast w bardziej kameralnej Sali Kinowej, dla 15 – 18 osób, odbywają się spotkania kierowniczo–zarządcze. Do organizowanych spotkań i konferencji Leśny Dwór zapewnia również pełne zaplecze noclegowo–gastronomiczne oraz profesjonalną pomoc personelu.


RESTAURACJA MAMMIA MIA

 

Renomę obiektu ugruntowuje dodatkowo restauracja „Mamma Mia” znajdująca się w parterowej części budynku. Rozbudowane menu nierzadko można nazwać wykwintnym, co doceniali coraz liczniejsi pasjonaci dobrej kuchni odwiedzający Leśny Dwór.

Restauracja „Mamma Mia” jest miejscem szczególnie ważnym; pozwala na nowo zdefiniować Gościom Karpacza pojęcie nocleg z wyżywieniem, by w beztrosce mogli oddać się całodniowym zmaganiom z górami czy narciarskimi stokami.

Dodatkowym atutem dla aktywnego wypoczynku jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie stok zjazdowy i kanapowy wyciąg narciarski „Winterpol”. Staramy się równie intensywnie zmieniać, polepszać i urozmaicać dania po to, by każdy znalazł dla siebie to najlepsze!


RABATY Z LEŚNYM DWOREM

 

Warto zapoznać się z pełną ofertą obiektu, ponieważ jest ona bardzo różnorodna. Dlatego też trzeba wspomnieć również o wielu rabatach, które dostępne są dla wszystkich Gości Leśnego Dworu w Karpaczu. Dzięki nim mogą oni korzystać z największych atrakcji miasta i najbliższej okolicy, w znacznie niższych cenach, nawet o 50%.
 

O rabaty te warto zapytać obsługę recepcji. Udzieli ona również informacji o organizowanych z Karpacza, przez lokalne biura podróży, ciekawych wycieczkach do np. Pragi, Skalnego Miasta czy Wiednia. Te jednodniowe wycieczki są doskonałą okazją do poznania tej trochę „dalszej okolicy” Karpacza